להתחברות

פתיחה

להתיר מסחר בשבת

להתיר מסחר בשבת

הממד הדתי של השבת, כמו גם הרצון לייצר דרכה סדר חברתי, אינם משותפים לכל הציבור. לכן יש לאפשר את קיומו של המסחר בשבת

לשמור על סטטוס קוו

לשמור על סטטוס קוו

לא צריך לייצר חקיקה נוספת בנושא זה ולא לנסות לכפות מציאות, המצב הקיים צריך להישאר.

לאסור על מסחר בשבת

לאסור על מסחר בשבת

לאור היותה של השבת סממן חשוב לצביון יהודי במרחב הציבורי, ולאור ערכיה החברתיים של השבת, יש לאסור על קיום מסחר בשבת

sources

סיכום

באמנת גביזון – מדן עלתה האפשר להבחין בין מסחר בשבת, שאותו יש לאסור,

לעומת פעילות תרבותית ענפה שאותה יש להתיר ואולי אפילו לעודדה. עמדה זו נתמכת באופן מפתיע על ידי אישים מרכזיים בתולדות הציונות ובהם חיים נחמן ביאליק ,אחד העם ואפילו מאיר דיזנגוף.

 

בדיון  היתה הצעה זו מקובלת  על רוב הדוברים, אך לא על כולם.

יש מי שמתנגד לכל איסור, גם על מסחר, מסיבות של כפייה דתית. מנגד, יש מי שמתנגד להתיר כל פעילות שיש בה חילול שבת בפרהסיה שכן המסורת היהודית לא מבחינה בין האיסורים השונים.

 

בדיון עלו גם מטרות סוציאליות שהן מעבר לדתיות אלא שיש מי שטוען, שכל עוד משולם שכר הוגן לעובדים בשבת ומאפשרים להם יום מנוחה מלא במשך השבוע, לא רק שאין כאן פגיעה סוציאלית אלא להיפך שכן עובדים עניים – יכולים להעלות את שכרם בגלל הפיצו של גובה שכרם בשבת.

יש גם טוענים שגם "תרבות השופינג" הנה תרבות ראויה ואין לאסור באופן פטרוני על מי שרוצה לבלות כך את השבת.

 

בכל הדיונים מצויינים שמות בעלי העמדות כדוברים ישירים. אנו מבקשים להדגיש שמדובר בסיכום עמדתם על ידינו.

 • לדיון מורחב בשאלת פתיחת המרכולים בשבת בת"א לדיון מורחב בשאלת פתיחת המרכולים בשבת בת"א (צפיה בדעה במקור)
 • השבת בצומת היהודית דמוקרטית

  השבת בצומת היהודית דמוקרטית

  (צפיה בדעה במקור)
 • אביה ריש

  תרבות - כן, מסחר - לא מתוך אתר אמנת גביזון-מדן תרבות - כן, מסחר - לא מתוך אתר אמנת גביזון-מדן (צפיה בדעה במקור)
 • תומכי האמנה

  אמנת גביזון-מדן מאפשרת איזון ראוי בין היהודי לדמוקרטי בכך שאוסרת את המסחר מחד, אך מאפשרת אופי תרבותי לשבת. למרות שאיננה מסמך… אמנת גביזון-מדן מאפשרת איזון ראוי בין היהודי לדמוקרטי בכך שאוסרת את המסחר מחד, אך מאפשרת אופי תרבותי לשבת. למרות שאיננה מסמך שהתקבל באופן רשמי, המתווה המפריד בין תרבות למסחר מתקבל בהסכמה בחברה הישראלית ויש להתבסס על מתווה זה באשר לאופי השבת במדינת ישראל.   דוברים: גדעון סער, אלעזר שטרן ואחרים. (צפיה בדעה במקור)
 • חופש העיסוק

  אמנם ערך השבת אולי חשוב וטוב, אבל אין הגיון בכך שחוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובד בשבת. קביעה… אמנם ערך השבת אולי חשוב וטוב, אבל אין הגיון בכך שחוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובד בשבת. קביעה זו פוגעת בזכות היסוד של חופש העיסוק, העסקים נפגעים מכך שכן אינם יכולים להמשיך לעבוד כרגיל, והעובדים נפגעים מכך שאינם יכולים לבחור לעבוד ככל שירצו לצורך פרנסתם.   דוברים: עו"ד רמי קרופניק ואחרים   (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  איסור מסחר בשבת מטעמים סוציאליים

  איסור מסחר בשבת מטעמים סוציאליים

  (צפיה בדעה במקור)
 • השבת היא סוציאלית

  השבת במדינת ישראל, או כפי שהיא משתקפת בחוק שעות עבודה ומנוחה היא בעלת אופי סוציאלי וחילוני. למרות שורשיו ההיסטוריים של הרעיון… השבת במדינת ישראל, או כפי שהיא משתקפת בחוק שעות עבודה ומנוחה היא בעלת אופי סוציאלי וחילוני. למרות שורשיו ההיסטוריים של הרעיון הזה מתחילים בעולם התוכן היהודי, אין בכך כפייה דתית, כיוון שמדובר בערך חשוב בפני עצמו. לראיה, גם במקומות שונים בעולם נהוג יום מנוחה שבועי.   דוברים: שלי יחימוביץ' ואחרים   (צפיה בדעה במקור)
 • מחלוקת
  ישעיהו לייבוביץ'

  איסור המסחר בשבת הוא איסור דתי ואין לו משמעות אלא כצווי לקדושה. השבת אינה מותאמת לנוחיותו של האדם, ואיסורי המלאכה… איסור המסחר בשבת הוא איסור דתי ואין לו משמעות אלא כצווי לקדושה. השבת אינה מותאמת לנוחיותו של האדם, ואיסורי המלאכה לא נועדו לייצר נוחות, אלא שבת קדושה. למנוחת העובד דואג מזכיר האגודה המקצועית - ולא ירדה שכינה על הר-סיני למלא פונקציה זו. (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  קניות כתרבות?

  קניות כתרבות?

  (צפיה בדעה במקור)
 • קניות הן תרבות

    החלוקה הכל כך מובהקת בין תרבות למסחר בעייתית מאוד. קודם כל, כל פעילות תרבותית היא גם מסחרית, גם בעייני…   החלוקה הכל כך מובהקת בין תרבות למסחר בעייתית מאוד. קודם כל, כל פעילות תרבותית היא גם מסחרית, גם בעייני ההלכה. אך הדבר נכון גם הפוך - המסחר הוא גם תרבות: יש מי שעולמם התרבותי הוא להסתובב בקניונים ולא לשמוע הרצאות וללכת למוזיאונים. מדובר במיוחד על משפחות עם ילדים שאין להם עניין ב"תרבות גבוהה". לכן אין להפריד באופן כל כך מובהק בין תרבות למסחר.   דוברים: יעל משאלי (צפיה בדעה במקור)
 • מחלוקת
  אביה ריש

  ציבור ישראלי רחב "מצביע ברגלים" בעד קיום פעילות מסחרית כחלק מאפשרויות הבילוי בשבת. יש להתחשב בצורך זה ולאפשר פעילות מסחרית… ציבור ישראלי רחב "מצביע ברגלים" בעד קיום פעילות מסחרית כחלק מאפשרויות הבילוי בשבת. יש להתחשב בצורך זה ולאפשר פעילות מסחרית במרכזי מסחר או קניונים לזמן מוגבל במהלך השבת. דוברים: התנועה הרפורמית, גלעד קריב. (צפיה בדעה במקור)

מקורות קרובים