להתחברות

פתיחה

ליברטנים, חסידי השוק חופשי

ליברטנים, חסידי השוק חופשי

על המדינה למעט ככל האפשר בחקיקה ובהתערבות בשוק העבודה ולכן כמובן שאין מקום לחוק כזה.
דעת מילטון פרידמן ואברהם פופקו.

1
תומכי חקיקה סוציאלית

תומכי חקיקה סוציאלית

על המדינה לדאוג לאושרם ולרווחתם של אזרחיה.
לפיכך חובתה לחוקק חוקים מפורשים שיאפשרו  לכל עובד לדרוש את זכותו לשבתון
ולהבטיח את חזרתו לעבודה בתום השבתון (בדומה לחופשת לידה).
דוברי העמדה: יוסי צוריה, מני נאמן (למאמר המלא).

0
sources

סיכום

סוגיה זו מעלה דרך מקורית למימוש רעיון השבתון שבשמיטה על ידי יצירת יציאה לשבתון לכל העובדים בכל שבע שנים  (בדומה למה שמקובל כיום בעולם האקדמי ובמערכת החינוך).
לשם כך תוקם קרן ייחודית שלגבי מקורות המימון שלה הייתה מחלוקת : יש שטענו שהיא צריכה להיות כמו כל הפרשה סוציאלית , מהמעביד והעובד ובהקלות המס הדומות .
לעומתם ויש שטענו שהפרשה כזו , לעובדים שבקושי מצליחים לגמור את החודש , לא תהיה נסבלת.

עלה רעיון  שזו יכולה להיות גם דרך מענינת  להתמודד עם משבר הפנסיות עקב הארכת תוחלת החיים
– שכן שבתונים אלו יאפשרו הארכת היציאה לפנסיה במספר אותן שנים שהעובד שהה בשבתון .

שאלה נוספת שעלתה הייתה שאלת הפטרונות : האם יש לכפות שבתון זה על העובדים או שהוא יהיה רשות.

 • אביה ריש

  תוכן ראשי הפרקים: תוכן השבתון שבתון: זכות או חובה? התמודדות עם הקושי הארגוני משך השבתון תוכן ראשי הפרקים: תוכן השבתון שבתון: זכות או חובה? התמודדות עם הקושי הארגוני משך השבתון (צפיה בדעה במקור)
 • אביה ריש

  רעיון השבתון בא להתמודד עם אחד האתגרים המשמעותיים של תקופתנו :  הארכת תוחלת החיים. לא רק שעובדים נאלצים לצאת לפנסיה… רעיון השבתון בא להתמודד עם אחד האתגרים המשמעותיים של תקופתנו :  הארכת תוחלת החיים. לא רק שעובדים נאלצים לצאת לפנסיה כשכוחותיהם עדיין במתניהם , למשק אין יכולת כלכלית לשאת את תקופת הפנסיה שהתארכה מאוד . לפי הצעה זו  כל שנות השבתון המצטברות , יתווספו  לשנות העבודה ובכך יידחו את גיל הפרישה של העובדים ,  (ראו מני נאמן ) . בנוסף השבתון מסייע בתמודדות עם בעיית  השחיקה : עבודה לאורך שנים רבות באותו עיסוק יוצרת שחיקה הולכת גוברת  (במיוחד אם נדחה את גיל הפרישה ). זו  גם אחת הסיבות שמחקרים מוכיחים  שדור הY  נוטה להחליף את מקום עבודתו מדי מספר שנים . מאידך החלפה תדירה זו גורמת  לנזק כפול : היא יוצרת חוסר בטחון תעסוקתי לעובד , ולמעביד - אבדן זכרון ארגוני וצורך להכשיר מחדש עובדים כל כמה שנים. השבתונים  יאפשרו התרעננות והתחדשות ובכך יוכלו לסייע בצמצום הבעיה . רעיון השבתון מוצע כאן בהשראת השמיטה המקראית , אבל כבר היום ניתן לזהות ניצנים שלו בעולם הרחב ( ראו למשל הרצאת TED זו). (צפיה בדעה במקור)
 • תוכן השבתון

  תוכן השבתון

  (צפיה בדעה במקור)
 • משה שליסל

  הצלחתו של רעיון השבתון תלוי לחלוטין בשאלה - איזה תוכן יוקנה לו . ללא תוכן משמעותי ,  השבתון עלול להפוך…

  הצלחתו של רעיון השבתון תלוי לחלוטין בשאלה - איזה תוכן יוקנה לו .
  ללא תוכן משמעותי ,  השבתון עלול להפוך לסתם בטלה מנוונתפי שכבר בימי חז"ל ידעו.
  וראו גם   הירושלמי פסחים .

  לפיכך אני מציע שעל השובת לבחור באחת מהפעילויות הבאות:
  1. התנדבות : מסגרת מקבילה של שירות לאומי.
  2. הכשרה מקצועית
  3. מחקר או העמקה בנושאים שאינם קשורים לעבודה היומיומית  במסגרת מפוקחת

  הדבר דומה לאיסור המלאכה המקורי בשבת המקראית.
  שהיה איסור כללי עד שבאה התורה שבעל פה וקבעה את תכניו הפרטניים .

   

  (צפיה בדעה במקור)
 • מחלוקת
  סטיב אפשטיין

  אם מטרת השבתון היא התרעננות העובד ניתן לעשות מיני הסבה מקצועית אחת ל- 6 או 7 שנים במסגרת מקום עבודתו.… אם מטרת השבתון היא התרעננות העובד ניתן לעשות מיני הסבה מקצועית אחת ל- 6 או 7 שנים במסגרת מקום עבודתו. כך נימנע משחיקה של העובד וגם נמנע נתק אפשרי בינו לבין החברה. (צפיה בדעה במקור)
 • שבתון: זכות או חובה?

  שבתון: זכות או חובה?

  (צפיה בדעה במקור)
 • תשובה
  אברהם פופקו

  שבתון לכל עובד צריך להיות  זכות ולא חובה. אין למנוע מאדם שרוצה לעבוד בשנת השבתון לעשות זאת. אפשר לנסות לחנך אנשים לחשיבות… שבתון לכל עובד צריך להיות  זכות ולא חובה. אין למנוע מאדם שרוצה לעבוד בשנת השבתון לעשות זאת. אפשר לנסות לחנך אנשים לחשיבות החופש, אך כלכלה מודרנית לא יכולה להיות פטרנליסטית ולחייב זאת.  הסדרי עבודה צריכים להיות בין עובד למעביד והחוק לא יכול לכפות הענקת זכויות. התפקיד של דאגה לחלשים לא צריך להיות בידי המדינה אלא בידי הקהילה, האנשים הנדיבים ועוד. לשמיעה (צפיה בדעה במקור)
 • קושיה
  יוסי צוריה

  אין לקבל את עמדת חסידי השוק החופשי המתנגדים להתערבות החוק בשאלת השבתון  . כמו שהמדינה מחייבת את הסדרי הפנסיה . האם… אין לקבל את עמדת חסידי השוק החופשי המתנגדים להתערבות החוק בשאלת השבתון  . כמו שהמדינה מחייבת את הסדרי הפנסיה . האם גם לחוק הפנסיה הנכם מתנגדים ? האם יש הבדל ביניהם מהו ?   (צפיה בדעה במקור)
 • התמודדות עם הקושי הארגוני

  התמודדות עם הקושי הארגוני

  (צפיה בדעה במקור)
 • יוסי צוריה

  התנאי למימוש רעיון השבתון הוא שמקומו של העובד יובטח בתום השבתון (בדומה לחופשת הלידה). ההתחייבות כזו שמצמצמת באופן שיטתי את מספר… התנאי למימוש רעיון השבתון הוא שמקומו של העובד יובטח בתום השבתון (בדומה לחופשת הלידה). ההתחייבות כזו שמצמצמת באופן שיטתי את מספר העובדים [כשביעית בכל זמן נתון ים תחייב את  החברות להתייעל כך שיוכלו  לתפקד עם 80% צוות שחלקו נמצא בשבתון  . לטענתנו , דווקא מחסור כפוי  זה יסייע לחברות להשיג יעילות גבוהה יותר, שהרי  ממילא אי-אפשר להחזיק עובדים ב-100% תפוקה אפקטיבית. תועלת נוספת ליעילות החברות תהיה  כאשר במצבי משבר , כשיש צורך מיידי בתוספת עובדים,  ניתן יהיה להזעיק בקלות את העובדים המיומנים שנמצאים  בשבתון . (צפיה בדעה במקור)
 • אברהם פופקו

  יוסי, אנא חדד את עמדתך, האם על המדינה או המעסיק לממן את שנת השבתון? או שעל המעסיק תחול חובה רק… יוסי, אנא חדד את עמדתך, האם על המדינה או המעסיק לממן את שנת השבתון? או שעל המעסיק תחול חובה רק לאפשר לעובד לממן שנת שבתון על חשבון עצמו? (צפיה בדעה במקור)

מקורות קרובים